شرکت متانویا با توجه شبکه ارتباطی گسترده با تولیدکنندگان داخلی و چین و هند و… و گستردگی دفتر خود در امارات و ایران و.. توانایی تامین گرافیت در تناژ و شرایط مورد درخواست مصرف کنندگان محترم را دارا می باشد .

 

 

تفاوت گرافیت پرسولفور CPC و کم سولفور GPC


گرافیت کم سولفور محصولی تولید شده از کک نفتی است که در کوره هایی با دمای بالا فرآوری می شود. این محصول در صنعت فولاد کاربرد دارد و جایگزین مناسبی برای ضایعات گرافیتی تبدیل شده است. گرافیت پرسولفور در حقیقت کک نفتی خام است که در دمایی حدود ۱۳۰۰ درجه سانتی گراد تولید می شود. گرافیت پرسولفور که کک کلسینه شده نیز نامیده می شود در صنعت آلومینیوم، ریخته گری، در کارخانه های تولید محصولات کربنی و به عنوان پشت بند  رسانا در محل استقرار الکترود ها کاربرد دارد. آشنایی با تفاوت گرافیت پرسولفور و کم سولفور به درک بهتر فرایند تولید، مزایا و کاربرد های این دو محصول کمک می کند.

 

گرافیت پرسولفور یا CPCچیست؟


کوره پرسولفور از حرارت دادن کک نفتی در کوره دوار تولید می شود. استفاده از کوره دوار در تولید این محصول برای حذف مواد فرار، رطوبت، افزایش مقاومت فیزیکی، افزایش چگالی ساختاری و در نهایت افزایش قدرت هدایت الکتریکی این محصول است. دمای لازم برای پخت کک کلسینه شده بین ۱۲۵۰ تا ۱۳۰۰ درجه سانتی گراد است. این موارد در کنار هم باعث شده که گرافیت پرسولفور ماده ای سخت ، دارای چگالی مناسب و کم هیدروژن باشد که از هدایت الکتریکی بسیار مناسبی برخوردار است.

بدون تردید کک کلسینه شده بهترین ماده برای ساخت آند های به کار رفته در صنعت آلومینیوم محسوب می شود. ساختار این محصول اسفنجی است. تخلخل مناسب ساختار اسفنجی باعث نفوذ چسب بین ذرات کک شده و هدایت جریان الکتریکی از گدازگر ها به ظرف ذوب و احیا را ساده تر می کند. در صنعت آلومینیوم هیچ جایگزین تجاری مناسبی برای گرافیت پرسولفور پیدا نشده است.


فرایند تولید گرافیت پرسولفور


ابتدا کک نفتی خام یا گرین کک را در کوره دوار با دمای ۱۳۰۰ درجه سانتی گراد قرار می دهند. دمای بالا به حذف رطوبت، استخراج سایر هیدروکربن ها، بهبود ساختار کریستالی کک ایجاد محصولی با چگالی و هدایت الکتریکی مناسب کمک می کند. بعد از آن دمای گرافیت به ۲۰۰ درجه سانتی گراد کاهش می یابد. این دما برای ذخیر کک کلسینه شده در سیلو ها، مخازن کشتی ها و… مناسب است. روش های مختلفی برای تولید CPC   وجود دارد که عبارت است از: تکنولوژی شفت عمودی، کوره دوار، کوره بوته ای دوار. در هر یک از این روش ها سه تغییر اساسی برای تولید گرافیت پرسولفور ایجاد می شود. خشک کردن، خروج هیدروکربن های اضافی و در نهایت افزایش چگالی سه تغییر ایجاد شده در CPC ها هستند.


انواع دسته بندی و عوامل موثر در کیفیت CPC


کاربرد متنوع گرافیت های پرسولفور بستری مناسب برای تولید انواع مختلفی از CPC ها را فراهم می کند. دانه بندی و آنالیز انواع گرافیت های پرسولفور با هم فرق دارد. این محصول بر اساس نیاز مصرف کننده در سه نوع گرافیت پرسولفور، کک کلسینه شده و کک نفتی کلسینه شده تولید می شود. عواملی اصلی که باعث ایجاد تنوع در این محصول کاربردی می شود عبارتند از:


 • میزان کربن موجود یا F. C
 • خاکستر یا Ash
 • میزان سولفور
 • مواد فرار موجود در گرافیت
 • رطوبت محصول
 • دانه بندی

کاربردCPC   یا گرافیت پرسولفور


تفاوت گرافیت پرسولفور و کم سولفور تنها به دمای مورد نیاز برای فرآوری آن ها محدود نمی شود. این دو محصول از نظر کاربرد نیز تفاوت های اساسی با هم دارند. اصلی ترین کاربرد CPC ها در صنعت آلومینیوم برای تولید آند های کربنی است. برای سایر کاربرد های گرافیت های پرسولفور می توان به این موارد اشاره کرد: ساخت الکترود های گرافیتی کوره های قوس، ساخت دی اکسید تیتانیوم، ساخت پلاستیک های پلی کربناتی، تولید آجر های نسوز کربنی کوره های بلند و حفاظت کاتدی از خطوط لوله.گرافیت کم سولفور یا  GPC چیست؟


این محصول از طریق قرارگیری کک نفتی دارای خلوص بالا در کوره گرافیت ایجاد می شود. دمای این کره حدود ۳۰۰۰ درجه سانتی گراد است. برای تولید کک نفتی دما باید از ساختار لایه ای آمورف به درون لایه شش وجهی بلور کربن وارد شود. این فرایند با نام گرافیت زایی شناخته می شود. کک نفتی که از طریق این فرایند اصلاح شود نیز گرافیت کم سولفور یا کک نفتی گرافیتی نامیده می شود.

ویژگی از  GPC شامل میزان بالای کربن، گوگرد بسیار کم و خاکستر کم است. تخلخل این کک نفتی در مقایسه با       CPC    بسیار کمتر است. از این فرآورده می توان به عنوان کربن ۱۰ یا افزودنی کربن در صنایع تولید فولان با کیفیت، تولید چدن و پوشش هایی آلیاژی که به گوگرد کمی نیاز دارند استفاده کرد. کربن بالای GPC  شرایط برای استفاده از این محصول به عنوان ماده افزودنی صنایع لاستیک و پلاستیک را فراهم می کند و جالب است بدانید گرافیت کم سولفور فراورده ای بسیار با ارزش است که در تولید روان کننده، درزگیر، ترمز های ترکیبی، برس های برقی و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارد.


دسته بندی انواع GPC


برای دسته بندی گرافیت های کم سولفور باید به عوامل مختلفی توجه کنید. مهم ترین پارامتر ها برای دسته بندی GPC عبارت است از: نوع دانه بندی ، میزان کربن ،  روش خالص سازی و درصد سولفور. در یک دسته بندی کلی می توان این فراورده را به انواع زیر تقسیم کرد:


 • گرافیت GPC
 • گرافیت کم سولفور
 • پترولیوم کک گرافیای
 • گرافیتایز پترولیوم کک

ویژگی های کلیدی گرافیت های کم سولفور


برای اینکه درک تفاوت گرافیت پرسولفور و کم سولفور ساده شود اشاره به ویژگی های اصلی   GPC ضروری به نظر می رسد. بدون تردید ویژگی کلیدی گرافیت کم سولفور قدرت بالای کربن دهی آن است. درصد پایین گوگرد موجود در GPC قدرت کربن دهی آن را تا بیش از ۹۰ درصد افزایش می دهد. ویژگی منحصر به فرد دیگری که نمی توان از آن غافل شد عدم وجود عناصر مضر در  GPC است. کربن و نیتروژن موجود در این فرآورده بسیار کم بوده اما درصد کربن آن در حالت مطلوب است. برای بیان سایز ویژگی های این محصول باید به موارد زیر اشاره کرد:


 • مقاومت کم
 • خاکستر کم
 • جذب خوب
 • دمای گرافیتی شدن بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ درجه سانتیگراد

مزایای استفاده از GPC


 • مدیریت و کنترل پایداری مواد اولیه از منابع معدنی
 • خلوص بسیار بالا
 • عملکرد مطلوب
 • افزایش خاصیت گرافیت سازی در صنایع تولید چدن
 • افزایش قدرت جوانه زنی کریستال گرافیتی آهن مذاب و اصلاح توزیع یکنواخت آنها
 • طبقه بندی بسیار مطلوب
 • کاهش هزینه
 • کاهش میزان مصرف آهن در صنایع تولیدی


کاربرد های مختلف گرافیت کم سولفور


از این فرآورده کاربدی به عنوان عامل دهنده کربن در صنایع مختلف استفاده می شود. بدون شک صنایع ریخته گری، چدن ریزی و متالورژی اصلی ترین موارد کاربرد  GPC محسوب می شوند. از این محصول در ساخت بوته های دارای دمای بالا در صنایع ذوب، به عنوان روانساز ها در صنعت مکانیک ، تولید الکترود و به عنوان مغز مداد نیز استفاده می شود. البته در برخی موارد کاربرد گرافیت های پرسلفور و کم سولفور مشابه است. برای مثال، در صنایع تولید لاستیک و پلاستیک می توان از   GPC  و     CPC استفاده کرد.

باید بدانید که کاربرد این فراورده مهم تنها به موارد فوق محدود نمی شود. بلکه  GPC به عنوان پوشش دهنده و ماده نسوز در صنعت متالورژی، صنایع  برای تولید تثبیت کننده های پروبیوتیک، تولید برس کربن در صنایع برق، تولید الکترود در صنایع باتری سازی و کاتالیزور در تولید انواع کود های شیمیایی نیز به کار می رود.


فرایند تولید GPC


این محصول با اجرای دو فرایند از نفت خام تولید می شود. ابتدا روغن به محصولات مختلف تقطیر می شود. بخش های سبک مانند بخار بنزین ،  LPG و نفت سفید جدا خواهد شود. سپس، فرایند پردازش بخش های سنگین با استفاده از یک کوکر آغاز می شود. روغن باقی مانده مجددا در دمای بالا حرارت می بیند. این روش به خروج سایر مواد سبک کمک می کند. ماده ای که بعد از حرارت زیاد باقی می ماند کک نفتی نامیده می شود.

در تولید  GPC از کک نفتی دارای کیفیت بالا به عنوان ماده اولیه استفاده می شود. پس از پالایش گرافیتی شدن در دمای بالا برای تولید گرافیت های کم سولفور باید حرارت کوره تا ۳۰۰۰ درجه سانتیگراد افزایش یابد. این دما کمک می کند آرایش نامنظم مولکول های کربن در کک نفتی به یک آرایش یکنواخت و شش ضلعی تبدیل شود.


راهنمای خرید و قیمت گرافیت پرسولفور و کم سولفور


همانطور که اشاره کردیم  CPC و GPC   دو ماده اصلی در صنایع مختلف هستند. تامین مواد اولیه مرغوب با قیمت مناسب دغدغه اصلی صنایع است. پس بررسی قیمت و ارائه نکات کاربردی برای خرید مواد اولیه باکیفیت بسیار راهگشا است. ممکن است قیمت یکی از بخش های تعیین کننده تفاوت گرافیت پرسولفور و کم سولفور باشد. اما، نکته مهم این است که قیمت این دو محصول کاربردی به عوامل مختلفی وجود ارد. درصد خلوص، میزان مواد فرار، نوع دانه بندی و کشور تولید کننده گرافیت مهم ترین موارد در تعیین قیمت نهایی این دو محصول هستند.


گرافیت کم سولفور درجه یک چینی با دانه بندی ۱-۵ میلیمتر در مقایسه با گرافیت ترکمت یا روس قیمت بالاتری دارد. اما در سال های اخیر، تولیدکنندگان داخلی برای کاهش نیاز صنایع به واردات اقدام به تولید انواع گرافیت های پرسولفور و کم سولفور کرده اند. برای انتخاب یک محصول باکیفیت باید مرحله آنالیز کیفی انجام شود. پس از این مرحله بررسی کنید که محصولات دارای آنالیز کیفی مشابه از برند های مختلف در چه محدوده قیمتی قرار دارند. این روش به انتخاب محصول باکیفیت دارای قیمت مناسب کمک می کند.